واقع در قاره : آسیا
پایتخت : ایروان
واحد پولی : درام
زبان : ارمنی
جمعیت : 3,018,854 نفر
وسعت : 29,743 کیلومتر مربع
ارمنستان - ARMENIA

کشور ارمنستان

جمهوری ارمنستان کشوریست در قفقاز جنوبی, پایتخت آن ایروان است. در اثر ادغام تدریجی اقوام مهاجر هند و اروپایی با اقوام بومی قدیمی تر ساکن در فلات ارمنستان مانند هوری, اورارتویی, لوویان و هایا سا به وجود آمده اند.نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک می باشد.

پرچم کشور ارمنستان

پرچم ارمنستان دارای سه نوار افقی زرد رنگ است. قرمز در بالا نماد کوهستان ارمنستان, آبی در وسط نشان مردم ارمنستان است که در زیر آسمان به طور صلح آمیز زندگی می کنند. نارنجی در پایین بیانگراستعداد خلاق و کار سخت ملت ارمنستان است. این پرچم در 24 اکتبر سال 1990 تصویب شد.

مذهب مردم ارمنستان

مذهب رسمی و اصلی مردم ارمنستان مسیحیت است. در قرن دوم میلادی به بعد عده ای از مردم کشور ارمنستان به دین مسیحیت گرویدند اما تا پایان قرن سوم میلادی بت پرستی همچنان اصلی ترین مذهب حاکم بر کشور ارمنستان بود. ارمنیان نخستین ملتی هستند که در سال 301 میلادی مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور پذیرفتند.

موقعیت جغرافیایی ارمنستان

ارمنستان در قفقاز جنوبی در میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که مرز میان آسیا و اروپا محسوب می شود. ارمنستان در غرب با ترکیه, در شمال با گرجستان, در شرق با جمهوری آذربایجان و در جنوب با ایران و جمهوری خودگردان نخجوان همسایه می باشد. کشور ارمنستان کوهستانی و پر باران است همچنین یک کشور محاط در خشکی است.  سوان بزرگترین دریاچه این کشور است. وسعت ارمنستان 29800 کیلومتر مربع است.

زبان مردم ارمنستان

زبان ارمنی که یکی از زبان های هندواروپایی است زبان اصلی مردم ارمنستان است. این زبان در منطقه قفقاز و به ویژه در کشور ارمنستان رایج است.زبان ارمنی دو گویش بزرگ اصلی دارد یکی ارمنی شرقی و دیگری ارمنی غربی. زبان رسمی ارمنستان به گویش ارمنی شرقی می باشد. زبان کردی و روسی نیز در این کشور استفاده می شود.

جمعیت مردم ارمنستان

جمعیت ارمنستان در حدود 3 میلیون نفر است که یک سوم آن یعنی 1 میلیون نفر از آنها در ایروان زندگی می کنند. جمعیت کل ارمنیان جهان نزدیک 9 میلیون نفر است که از این تعداد 6 میلیون نفر خارج از جمهوری ارمنستان ساکن هستند. ارمنیان در شمار ملت هایی قرار می گیرند که بیشتر از نیمی از آنان خارج از یرزمین مادری زندگی می کنند. ارمنستان از نظر ترکیب قومی جمعیتی یکپارچه دارد و بیش از 95% از جمعیت این جمهوری را ارمنیان تشکیل می دهند.

اقتصاد کشور ارمنستان

پیش از استقلال اقتصاد ارمنستان بیشتر بر پایه صنایع شیمیایی-الکترونیک-ماشین آلات-فرآوری خوراک-لاستیک سازی و بافندگی بنا شده بود و برای مواد اولیه صنایع خود وابستگی زیادی به دیگر کشورهای خارج و جمهوری های شوروی داشت.

ارمنستان از زمان پیشروی به سمت اقتصاد سرمایه داری گام های مهمی را در آزاد سازی اقتصادی برداشته است اما محدودیت هایی مانند وابستگی انرژی به خارج از جمله روسیه و ایران, فقر منابع, محصور بودن در خشکی و تنش های این کشور با دو همسایه شرقی و غربی, توان مانور این کشور را جهت مشارکت در سرمایه گذاری های منطقه ای و همچنین فضای تنفسی این کشور را شدیدا کاهش داده است.

واحد پول ارمنستان

درام واحد پول ارمنستان و جمهوری خود مختار قرع باغ است که کد آن AMD میباشد. اسکناس های رایج در ارمنستان 1000-5000-10000-20000-50000 و 100000 درام است و همچنین سکه های 10-20-50-100 و 500 درام نیز در ارمنستان کاربرد دارد.

اختلاف ساعت تهران و ایروان

اختلاف ساعت تهران با ایروان 00:30 دقیقه می باشد. ایروان 00:30 دقیقه از تهران عقب تر است به طور مثال اگر الان ساعت در تهران 08:00 صبح باشد  زمان در ایروان 07:30 صبح است.

طول پرواز تهران تا ایروان

طول پرواز مستقیم تهران تا ایروان 01:30 ساعت است که با توجه به اختلاف ساعت اگر از تهران ساعت 11:00 صبح پرواز داشته باشیم ساعت 12:00  ظهر در فرودگاه ایروان فرود خواهیم آمد.

ارمنستان کشوری سرسبز و زیبا

ارمنستان کشوری سرسبز و زیبا

مناظر استثنای ارمنستان

مناظر استثنای ارمنستان

ارمنستان

ارمنستان